UA

5 міфів в історії кримців


На  YouTube-каналі “Ім. Т.Г. Шевченка” історики брати Капранові спростували 5 помилкових тверджень про кримців у відео “Кримські татари. Друзі чи вороги?”.

Міф 1: Кримські татари прийшли разом з монголами

“Кримські татари є прямими нащадками половців. Звідки вони взялися ніхто достеменно сказати не може, тому правильно вважати їх тутешнім народом нашого степу”

Міф 2: Кримське ханство – кримський півострів

“Крім Кримського півострову до Кримського ханства входили території розселення орд Ногаїв. Майже всі землі, які недалекоглядні історики називають “диким полем” належали Кримському ханству. За сучасним поділом, крім Криму це: Одеська, Миколаївська, Херсонська, частина Запорізької, Донецької і Луганської областей.”

Міф 3: Кримські татари – рука Стамбула

“Кримське ханство було утворене за допомогою Великого князівства Литовського і Руського. А перший кримський хан Хаджі Гірей народився і виріс у його столиці.”

Міф 4: Кримські людолови і вічні вороги українів.

Про ворогування: існування українсько-кримського дружнього союзу підтверджує  Конституція Пилипа Орлика, де у 4 статті зазначено про важливість побудови хороших відносин з сусідньою державою Кримським ханством та згадується про попередні союзи.

Про людоловів: “У кримських татар були свої розбійники – акинджі, з козацького боку розбійників звали гайдамаками. Варто розрізняти, де закінчується акинджицька, козацька сваволя, а де починається державна політика”

Міф 5: Кримські бусурмани – вороги християнства 

“За мусульманської влади у Криму впродовж сотень років цілком мирно існувала християнська митрополія і закінчилося це лише тоді, коли до Криму вдерлися інші християни – московські. А найцікавіше є те, що єдині джерела звідки ми знаємо про кримських татар написані кримськотатарською мовою. Тож так звані “бусурмани” не тільки не кривдили християн на території ханства, а й писали історію християнської церкви.”

Читати також: “Кримські татари. Хто вони?”, – Ukraїner про кримлів