UA

Андрій Іванець: Час прибирати «чорні плями» з історії кримських татар

АНДРІЙ ІВАНЕЦЬ, історик, публіцист, громадський діяч, один з авторів посібнику, про важливість вивчення саме історії кримськотатарського народу.

Поява короткого посібника з історії кримськотатарського народу українською і кримськотатарськими мовами в рамках проєкту «Освітній курс Кримські татари: Історія. Культура. Мистецтво», підтриманого Український культурний фонд є на часі, адже в українському суспільстві відчувається дефіцит знань з цієї теми.

На жаль, ми й досі можемо говорити не лише про «білі», а й про «чорні плями» в його історії. Низка сюжетів та важливих тем із його минулого все ще слабко вивчена наукою, багато ж з відомого науковцям лишається поки «таємницею за сімома замками» для пересічних українців.

А оскільки після депортації кримських татар з Криму комуністичний режим СРСР не просто перешкоджав об’єктивному вивченню їх історії, а й десятиліттями нав’язував їм імідж «народа-зрадника», тож дехто, особливо із старшого покоління, може й досі бути носієм цього чорного міфу. Підживлюють ці стереотипи сучасні шовіністи або невігласи. Час прибирати такі «чорні плями» з історії кримських татар.

Втім інформація про минувшину кримських татар є важливою не лише для них самих, адже цей корінний народ століттями визначав обличчя Криму, впливав на хід справ у цій частині Європи, його ненасильницька боротьба за свої права в СРСР є яскравою сторінкою боротьби за свободу та права людини у світі, а сьогодні він є важливим співтворцем громадянської української нації.

Не всякий автохтонний етнос, з точки зору міжнародного права, вважається корінним. Як правило, до них відносять ті, які сформувалися на території держави, не мають поза її кордонами державності та вважають себе корінним населенням. Спадщина кримськотатарського народу, який виник в Криму шляхом поєднання елементів культур Великого Степу, Середземномор’я та Східної Європи, традицій осілих народів і кочовиків, створив свою середньовічну та ранньомодерну державність, є багатоманітною та цікавою. Вона належить насамперед йому самому, але також є частиною спільного спадку всіх громадян України.

Без знання історії та культури кримських татар не можна скласти повноцінного уявлення про сучасну українську політичну націю.

Політика дискримінації кримських татар, яку здійснює держава-агресор в Криму, велика кількість кримськотатарських політв’язнів в російських тюрмах робить їх ще більш актуальними. Справа в тому, що корінний народ з його історичним досвідом самоорганізації не вписується в авторитарні порядки, які насаджує Росія на тимчасово окупованій території.