UA

Рефат Чубаров: Дуже важливим є наступний крок – глибоке впізнавання українським суспільством історії і культури кримських татар

РЕФАТ ЧУБАРОВ, Голова Меджлісу кримськотатарського народу про проєкт «Освітній курс. Кримські татари: Історія. Культура. Мистецтво»

“Кримські татари – корінний народ Криму, який протягом 342 років мав свою державу – Кримське ханство, яке включало в себе власне Кримський півострів, степи Північного Причорномор’я між Дністром і Доном, а також землі Північної Кубані.

Історія розпорядилася таким чином, що Крим і його корінні жителі стали об’єктом тривалої цілеспрямованої експансіоністської зовнішньої політики Російської імперії, що рвалася до виходу до Чорного і Азовського морів.

У 1783 році Крим був анексований Російською імперією, що сталося внаслідок цілої низки військових кампаній Росії проти Кримського ханства, захоплення його території та жорстоких придушень численних виступів кримських татар і ногайців, які чинили опір російській військовій експансії.

З руйнуванням держави кримських татар – Кримського ханства та анексією Криму Російською імперією, розпочався трагічний період в історії кримськотатарського народу, суть якого полягала в абсолютному безправ’і корінного народу Криму на своїй землі.

Параноїдна імперська ідея «Крим – без кримських татар», взята до виконання Російською імперією, а пізніше – Радянським Союзом, стала причиною всіх подальших трагедій корінного народу Криму, включаючи його депортацію 1944 року зі своєї землі і насильницьке утримання протягом півстоліття в місцях вигнання.

Всі ці гоніння, переслідування і злочини проти кримськотатарського народу супроводжувалися створенням, особливо за радянські часи,  безлічі негативних міфів, покликаних виправдати цілеспрямоване знищення цілого народу

І хоча повернення кримськотатарського народу на свою батьківщину співпало з розпадом СРСР і проголошенням незалежної України, саме наявність цих негативних міфів щодо кримських татар,  які насаджувалися понад 200 років, стали однією з причин протидії українських політиків відновленню на законодавчому рівні колективних прав кримськотатарського народу.

І лише драматичні події лютого-березня 2014 року, коли лише кримські татари виявилися на півострові єдиною силою, що відкрито і масово виступила проти російської окупації Криму, кардинально змінили ставлення в українському суспільстві щодо кримських татар: недовіра і підозрілість змінилися на відкритість і дружелюбність.

Тепер, в умовах російської агресії  проти  України та тимчасової окупації Криму, що триває вже сьомий рік,   дуже важливим є наступний крок – глибоке впізнавання українським суспільством історії і культури кримських татар.

Особлива  значимість проекту «Освітній курс «Кримські татари: Історія. Культура. Мистецтво», який реалізується «Кримською родиною»  за підтримки Українського культурного Фонду, полягає в тому, що це впізнавання одне одного передбачається з дитячих років, коли закладаються у свідомості ціннісні орієнтири, які супроводжують людину все подальше життя.

Отже, впевнений,  будемо мати у фіналі чудовий навчальний посібник  завдяки якому українські школярі  зможуть не лише дізнаватися про нове, але й відчуватимуть свою співпричетність до різноманітної  історії єдиної України.

У добру дорогу, «Кримська родина»!