Урок 5. Крим і кримські татари в Другій світовій війні

Опрацювавши урок, ви дізнаєтеся, що

Друга світова війна – найстрашніша і найкривавіша війна в історії людської цивілізації. За останніми даними, в ній загинуло близько 27 мільйонів осіб. Для долі Кримського півострова війна мала справді катастрофічні наслідки.

Згідно з результатами Кримської комісії з розслідування злочинів німецько-румунських загарбників у Криму і заподіяного ними лиха, загальний розмір шкоди за час ведення війни склав 14346421,7 тисяч рублів. Непоправними і страшними були і людські втрати. За узагальненими даними громадянської комісії обліку жертв злочинів німців на території СРСР станом на 1.03.1946 р., Кримська область втратила близько 135 тисяч мирних громадян і військовополонених, 85447 було вивезено на примусові роботи в Німеччину.

Закінчення війни започаткувало нове сприйняття керівниками СРСР геополітичного статусу Криму – як території «прикордонної і стратегічно важливої».

Значною мірою логічним завершенням попереднього сталінського курсу стала депортація кримських татар у 1944 році і скасування автономії.

Та зможете відповісти на питання:

1. Розкажіть про початок військових дій у Криму. Якими були причини невдач Червоної армії в 1941 році?

2. Що вам відомо про період окупації Кримського півострова?

За яким принципом німецька влада будувала взаємини з місцевими жителями? Як би ви охарактеризували становище людей, які жили в окупованому Криму?

3. Партизанський рух в Криму: які були етапи його розвитку? Чому він, фактично, зазнав невдачі?

4. Як звільнили Крим від німецьких загарбників?

5. Розкажіть про героїв війни – кримських татар. Як ви розумієте поняття «колабораціонізм»? Якими були його прояви у період Другої світової війни?