Кримські хани – це не тільки державні діячі, які увесь час займалися лише внутрішньою і зовнішньою політикою. Серед них було чимало музикантів, поетів, філософів і справжніх поціновувачів світової літератури. Наведемо приклади декількох правителів, щоб довести цю тезу.
Кримський хан Газі ІІ Герай був не тільки видатним полководцем, але й поетом і музикантом. Він писав вірші під псевдонімом Газаї. До літературної спадщини цього хана належать твори як-от: як «Кава і вино», «Долаб», «Троянда і Соловей». Окрім цього, він грав на музичному інструменті – саазі. І треба зазначити, що Газі Герай уславився тим, що займався каліграфією. Загалом, чимало кримських ханів займалися віршуванням: окрім Газі ІІ Герая можна згадати Селіма Герая і Сафу Герая і багатьох інших. Значною популярністю серед ханів користувався діалог – вид мистецтва. Навіть у військових походах кримських правителів супроводжували майстри слова. Більшість ханів були високоінтелектуальними і освіченими людьми. Кожен із них знав декілька мов, вони цікавилися світовою літературою. Хани і їхнє оточення знали спадщину Арістотеля та інших давньогрецьких мислителів. Чимало правителів ханства були блискучими дипломатами і фахівцями з міжнародних відносин. Як приклад можна згадати дипломатичний талант Іслама ІІІ Герая. Ще у молоді роки Іслам Герай опинився у польському полоні, де перебував близько семи років. Тут майбутній хан ознайомився із державно-владним апаратом Речі Посполитої, адже він був наближений до королівського двору. Через таку зацікавленість у владній системі цієї держави (як і інших європейських держав) Бахчисарайський палац у роки правління Іслама Герая був наповнений всесвітньовідомими трактатами. Завдяки досвіду, який він отримав у Європі, а також власній працьовитості, Іслам Герай зміг вирішити низку внутрішньополітичних проблем, знайти порозуміння із бейськими родами. Кримський правитель багато читав – як оригінали творів, так і переклади. Іслам Герай любив музику настільки, що навіть в останні години свого життя наказав музикантам почати концерт.
В історичних матеріалах знайдеться чимало відомостей про хоробрість і мужність кримських ханів на полі бою. Успішні військові кампанії проти ворогів характеризують правителів Кримського ханства як талановитих стратегів. Слід навести приклад кримського хана Девлета І Герая.
Чимало істориків дотримуються думки, що утриматися так довго на кримському престолі йому вдалося завдяки постійним 11 військовим походам на сусідні держави.
Постійні військові кампанії, які проводилися ханом (у більшості випадків – успішні, зокрема спалення Москви у 1571 році), підтримували боєздатність війська і підвищували авторитет правителя в народі.
Девлет Герай уславився також як блискучий дипломат. У часи його правління Московська держава планувала підкорити Кримське ханство. Московський цар Іван Грозний почав перемовини із литовцями, щоб виступити спільним фронтом проти Девлета Герая. Кримському хану були відомі плани московського царя захопити Крим, тому він мав вжити певні заходи, аби відвернути від власної держави таку загрозу. Кримський хан направив до литовців велике посольство.
За деякий час кримськотатарсько-литовські перемовини дали свої плоди: литовці відмовилися розпочинати військову кампанію проти Криму.